Politechnika Koszalińska | Plany zajęć | Mapa serwisu | Archiwum

XXIV MSPO Kielce 2016

W dniach 6-9.09.2016 w Kielcach odbywała się już czternasta edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na zaproszenie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia z Grudziądza na MSPO 2016 gościł przedstawiciel Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej.

Wizyta miała na celu przede wszystkim nawiązanie współpracy z WZU Grudziądz ale stwarzała również możliwość zapoznania się z nowymi trendami w przemyśle zbrojeniowym.

Reprezentujący Wydział, mgr inż. Wojciech Sokołowski na stoisku grudziądzkich zakładów przyjrzał się najnowszym produktom prezentowanym w Kielcach przez WZU – zmodernizowanej „Osie” - czyli PRWB 9A33BM z rakietami AIM-120 oraz Mobilny System Ostrzegania i Rozpoznania do Ochrony Baz i Wysuniętych Pozycji - SRPW-13. Są to bardzo ciekawe rozwiązania, stanowiące nową jakość w swojej klasie. W czasie tego spotkania prowadzone były również rozmowy, które mogą być istotne dla studentów Wydziału Elektroniki i Informatyki. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza są dynamicznie rozwijającą się firmą, która potrzebuje nowych pracowników i chce zaoferować naszym studentom staże i praktyki, a dla najlepszych możliwość zatrudnienia.

Absolwenci WEiI są bardzo cenieni w Grudziądzu – jeden z nich Pan Jacek Walczak jest aktualnie szefem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. Obecnie pracuje nad systemem SAND – czyli Systemem Wykrywania, Identyfikacji i Neutralizacji Bezzałogowych Statków Powietrznych. Jest to nowatorskie rozwiązanie umożliwiające zabezpieczenie newralgicznych obiektów (np. lotnisk) w zakresie nieautoryzowanego naruszenia przestrzeni przez drony.

MSPO 2016 to w większości przypadków obraz tego co w najbliższej przyszłości zamówi polska armia. Nie dziwi więc szeroka obecność przedstawicieli producentów śmigłowców – zarówno wielozadaniowych takich jak Caracal, AW-149, Black Hawk ale i szturmowych, które potencjalnie mogą być zwycięzcami programu „Kruk”. Tu największe wrażenie robił AH-64 „Apache” – śmigłowiec, który do Kielc przyleciał z jednostki bojowej US ARMY.

Na targach zbrojeniowych duże zainteresowanie budzą wozy bojowe. Tak było również i w Kielcach – swoją premierę miał tu czołg Leopard 2PL czyli głęboko zakrojona modernizacja Leopardów 2A4. Wóz 2PL charakteryzuje się wzmocnionymi osłonami balistycznymi wieży, nowym celownikiem dowódcy, kamerą termowizyjną działonowego, modernizacją kontroli ognia, wymianą hydraulicznych napędów wieży na elektryczne, zainstalowanymi okładzinami przeciwodłamkowymi w przedziale załogi i zmodernizowanym systemem przeciwpożarowym.

Duże zainteresowanie wzbudziły też systemy „Krab” i „Rak”. Haubicoarmata 155mm „Krab” została posadowiona na koreańskim podwoziu i program jej budowy dobiega chyba do szczęśliwego końca. Podczas targów zostało ogłoszone, że Wojsko Polskie zamierza kupić 120 sztuk tych wozów. Drugi prezentowany system to samobieżny moździerz automatyczny „Rak”. Wojsko kupiło już 64 egzemplarze ale na podwoziu kołowym. W Kielcach zaś był prezentowany „Rak” na Lekkim Podwoziu Gąsienicowym, który ma być przeznaczony dla brygad ciężkich (pancernych).

Nie sposób opisać wszystkiego, co prezentowane jest na targach – z roku na rok MSPO się powiększa, a poziom wystawy podnosi. Jest to też wskazówka dla studentów uczelni technicznych. Rozwijający się polski przemysł zbrojeniowy będzie potrzebował nowych kadr, w tym elektroników oraz informatyków.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Serwisy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 1999-2016 CIWEiI / Projekt graficzny: inż. Marcin Wnuk Lipinski / Administrator: ciwe@weii.tu.koszalin.pl